תקינות בלמים

image_pdfimage_print

אין צורך להציג את התפקיד ואת החשיבות המשמעותית והקריטית של תקינות מערכת הבלמים ברכב. כאשר מערכת הבלמים אינה תקינה, אנו עלולים למצוא את עצמנו מהר מאוד מאבדים את השליטה ברכב ויכולים להתדרדר במורד, כפשוטו.

מערכת הבלמים למעשה בנויה מרפידות שמולבשות על צלחת, כאשר הצלחת מולבשת על גלגל המכונית. כאשר אנחנו רוצים לעצור את הנסיעה, אנו לוחצים על הדוושה והיא נועלת את הרפידות אשר מולבשות על הדיסק. החיכוך בין הרפידות בשילוב הצלחת גורמים יחד לעצירתו של הרכב. משום שמערכת הבלימה נשחקת בתדירות גבוהה, יש להחליף את הרפידות או את הצלחות מדי תקופה. בדיקת הבלמים הינה חלק בלתי נפרד מהטסט, אך יש לבצע את הבדיקה יותר מפעם אחת בשנה.

כיצד ניתן להאריך את חיי הבלמים ומהם מחירי התיקון?

בכדי להאריך את חיי הבלמים האחוריים, מומלץ לשטוף אותם באמצעות מכשיר ייחודי. השטיפה תמנע את התבלותם והתקשחותם. במידה והבלמים הקדמיים מצפצפים – צריך לקחת את הצלחות לחריטה וליישר את השטחים (יש לבצע את התיקון בהתאם להוראות היצרן). כמו כן יש להחליף בלמים בזוג.

מחירי התיקונים משתנים בין היצרנים, כאשר צלחות בלמים לרכב מתוצרת סין יעלו כ-100 שקלים בעוד תוצרת איכותית יותר תעלה כ-300 שקלים. רפידות הבלמים יעלו בין 80 שקלים עד כ-300 שקלים. טווח המחירים עבור עבודת התיקון יהיה בין 150-200 שקלים.

מחיר החלפת בלמים אחוריים כולל חריטה ועבודה יעלה בין 500-600 שקלים ומחירי הצלחות השונים (השוק מציע צלחות איטלקיות וסיניות) ינוע בין 100-300 שקלים. במידה וצלחת הבלמים עברה חריטה ועובייה מינימאלי אין להשתמש בה.

רוצים לבדוק את הרכב?

אם אתם רוצים לבדוק את מצב הבלמים שלכם (וכדאי שתבדקו), תוכלו לבצע בלימת חירום בכביש ריק מרכבים. במידה ותרגישו כי הרכב נע לצדדים, אנו ממליצים להביא את הרכב למוסך המכונן.

נוסף על כך, חשוב שתהיו ערניים לסימני אזהרה כמו קשיי בלימה כאשר הרכב עמוס.

במידה והרכב שלכם חדש, סביר להניח שהותקנו בו נוריות אזהרה ייחודיות לבלמים – אם הן דולקות יהיה עליכם לגשת למוסך ללא דיחוי. אם ההגה רועד במהלך הבלימה, תצטרכו להחליף צלחות בלמים (במידה ולא ניתן לחרוט את הצלחות). אם יש לכם תקלה במערכת  ה-ABS, עשוי מתג אור הבלם להתקלקל. אם התקנתם משאבות לא איכותיות, הן עלולות לגרום לנזילת שמן. השמן ייזל על הבלמים ויפגע ביכולת הבלימה שלהם. כמו כן, עשויים הבלמים לחרוק, לצפצף, לשרוק, להרעיש ועוד.

 

.

צרו קשר