פחחות רכב – היסטוריה, נתונים ומידע חשוב

image_pdfimage_print

שלדת הרכב, אשר עשויה משכבות של צבע ופח, חשופה בכל רגע לפגעים ולנזקים שונים. הפגעים יכולים להיגרם כתוצאה ממזג אוויר, תאונות דרכים, או מבלאי שנוצר עם השנים. הם יכולים לבוא לידי ביטוי בצורה של סדקים, שריטות וחבלות שונות ולגרום לנזק במראה האסטטי של הרכב, ולעיתים גם לנזק חמור מכך, בתפעול ובבטיחות שלו. במקרים כאלו, חשוב לפנות לפחח רכב, אשר יבצע תיקוני פח וצבע ויחזיר לנו את הרכב חדש.

פחחות – מעט היסטוריה

פחחות היא מקצוע עתיק יומין, בו אדם עוסק בעיבוד, תיקון או עיצוב של עצמים מפח. מדובר על אומנים אשר מייצרים כלי פח מסוגים שונים לנוי ולתעשייה. הלמידה מתחילה מייצור של צורות בסיסיות ופשוטות מפח, ובהמשך, עם הזמן, הם מייצרים כלים וצורות מורכבות יותר. היום, נפוץ השימוש במושג "פחחות", בהקשר של פחחות רכב. אנשים אשר מיומנים ומוכשרים לטפל ולתקן בחלקי המתכת של הרכב, בעזרת פחחות ותיקוני צבע איכותיים. ככל שעולם הרכב מתפתח ומתחדש, כך עולה הצורך והביקוש בתיקוני פחחות מסוגים שונים.

נתונים על עולם פחחות הרכב 

מחקר שנערך עבור הרשות לעסקים קטנים ובינוניים בישראל מצא מספר נתונים מפתיעים על עולם פחחות הרכב. מרבית הפניות לביצוע עבודות פחחות רכב וצביעה, נובעות מתאונות דרכים. את תאונות הדרכים ניתן לחלק לעבודות אשר מכוסות על ידי הביטוח, ולעבודות אחרות שאינן מכוסות, כמו סדיקות ופגעים קלים. עלותן של עבודות שאינן מכוסות, נמוכה מסכום ההשתתפות העצמית של בעל הפוליסה, והיא מצריכה בעיקר את הטיפול הקוסמטי לרכב, יותר מאשר הטיפול הבטיחותי. לעיתים, מעוניין בעל הרכב, למכור את רכבו, והוא פונה למוסך אשר יש בו מחלקת פחחות מקצועית, על מנת לחדש את הרכב ולהעלות את הסיכויים למכור אותו יותר מהר.
   
נתונים אלה מעידים, כי הישראלים פונים לביצוע עבודות פחחות, רק כאשר הרכב שלהם נכנס למצב רגיש במיוחד. שריטות וסדקים קלים, לרוב, לא יטופלו באופן מידי. אולם כאן, אנו צריכים להתייחס למימדים נוספים שלא נבדקו במחקר שנעשה, כמו נסיבות של מקרים, קווי אופי ואישיות. למשל אם מדובר ברכב חדש שקיבל מכה ומצריך תיקון, או לחילופין אנשים שלא מוכנים שלרכב שלהם יהיה שריטה או סדק, ולו הקטן ביותר. אלו סיבות מהותיות שמשתנות מאדם לאדם.

תיקוני פחחות לרכב – כיצד מתבצע?

   
הפחח מחזיר את מראה הרכב לקדמותו תוך שימוש בחומרים פח וצבע איכותיים, ובהתאם להוראות היצרן הנדרשות. לעיתים יהיה מדובר בתיקוני פחחות וצבע קלים, ולעיתים יהיה מדובר בתיקונים מורכבים יותר. מומלץ במיוחד לפנות למוסך מקצועי אשר יש לו מחלקה של פחחות. הסיבה לכך היא משום שעבודת הפחחות אינה נפרדת מעבודת הרכב. היא נעשית כמכלול. ולכן יש צורך בהלימה ובסנכרון ביניהם. אלו יתרמו להבנה הוליסטית יותר, בהקשר של אופן העבודה וביצועה. לאחר ביצוע עבודת הפחחות, בהתאם למקרה, הפחח יבצע ליטוש בעזרת מלטשת וינקה את הרכב מאבק ולכלכוך שנוצר. במידה והרכב נדרש לעבור צביעה, הפחח יצבע בצבע בסיס איכותי, יבצע ליטוש וישטוף את המקום. על מנת להגיע למראה מושלם, הפחח יבצע צביעה אשר תעשה על ידי התזה יסודית של 4 שכבות צבע וימרח שכבת לכה. זו תיתן את מראה הגימור לרכב.

   
דברים שחשוב לדעת…

   
» במקרה של תאונת דרכים, יש לבדוק עם חברות הביטוח לגבי הטיפולים והתיקונים שהיא מכסה. האם הם כוללים פחחות? רק צבע? האם יש נזקים נוספים שנגרמו שהביטוח אינו מכסה? מומלץ לפנות לשמאי שיעריך את הנזק ברכב.
   
» לפני שאתם פונים למוסך לביצוע עבודת פחחות, בדקו שמדובר במוסך מקצועי ומומחה בתחום, אשר יש לו מחלקה ייעודית לפחחות, שהוא מקפיד להשתמש בחומרים עמידים ובציוד חדשני ומתקדם.
   
» עלויות: עלויות העבודה בפחחות לרכב, משתנות בהתאם לבעיה ולמוסך אליו אתם פונים. חשוב לומר שלא כל מוסך שמציע מחיר זול, בהכרח יספק את התוצאה הטובה ביותר עבורכם. לכן, מומלץ להתייעץ עם חברים ולבדוק חוות דעת באינטרנט.

   

ערנות, בטיחות ואיכות חיים.

  
בכל עת הרכב שלנו נתון תחת פגעים ונזקים שונים. מלבד ההמלצה התקפה והנכונה באופן עקבי, על זהירות בנהיגה, היו ערניים ובדקו מידי כמה חודשים את מצב הרכב. עובדה זו בוודאי תתרום לאיכות חייכם ולביטחונכם.

טיפולי פחחות לרכב דורשים רמת מקצועיות גבוהה ביותר. אם הרכב שלכם נדרש לטיפול שכזה, פנו למחלקת הפחחות שלנו.

צרו קשר