נהיגה נכונה בחורף – 2018

image_pdfimage_print

נהיגה נכונה בחורף – 2018

עונת החורף בישראל אינה ברוכה בגשמים, אבל תמיד חשוב לדעת כיצד לנהוג ברכב כאשר הכביש רטוב, חלק ומסוכן. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור את נהיגת החורף בשלום, ולשמור על עצמכם ועל רכבכם.

הדליקו אורות

חובת הדלקת אורות בנהיגה בין עירונית בכל שעות היממה חלה מדי שנה מה-1.11 ועד ל-31.3.
אי ציות להוראה זו יגרור קנס כספי ורישום נקודות. בלי קשר לדרך עירונית או בין עירונית – אנחנו ממליצים פשוט להדליק אורות כי כך אתם בולטים יותר על הכביש וגם רואים טוב יותר את הדרך.

לבוש נכון לנהיגת חורף

בכניסה לרכב הורידו את המעיל והצעיף. אין בהם צורך בעת הנהיגה מאחר שהם מסרבלים את תנועת הגוף וגם את התגובות המהירות להן אנו נדרשים. אם קר לכם הפעילו את החימום, הפשירו את החלון האחורי, והשאירו חלון אחד פתוח מעט על מנת שייכנס אוויר נקי ולא יצטברו אדים.

בלימה חכמה

פעם, לפני שמערכות הבלימה החכמות הורכבו כסטנדרט בכל מכונית, נאלצו הנהגים לפמפם את הבלמים על כביש רטוב – וזאת כדי למנוע החלקה. מערכת ABS מייתרת את הצורך הזה לחלוטין, כך שאתם יכולים ללחוץ ללא חשש על דוושת הבלמים במקרה חירום. המערכת תתערב ותיכנס לפעולה רק כאשר תרגיש שהגלגלים ננעלים ותשחרר אותם בפמפומים מהירים. אלו בדיוק אותן "רעידות" שמרגישים בבלימת חירום.

נהיגה בשלג

תתפלאו, אבל גם "מקצועני נהיגה בשלג" שחיים במדינות מושלגות מאותגרים בכל חורף מחדש. נהיגה על שלג מורידה מאוד את כושר האחיזה של הרכב ואתם עלולים בקלות להחליק או להתנגש בעץ, גדר הפרדה או מכונית אחרת. ראשית, בדקו האם קיים במכונית שלכם מצב חורף. הפעלת מצב כזה משפרת את רגישות מערכת בקרת האחיזה ומשנה את פעולת תיבת ההילוכים בהתאם לתנאי השטח.

במידה ואין לכם מערכת מותאמת לחורף, שלבו להילוך שני והתחילו בנסיעה איטית עם נגיעה עדינה מאוד על דוושת הגז. חשוב מאוד לשמור במהלך הנסיעה על מרחק בלימה גדול יותר מאשר בכל כביש רטוב. בכל מקרה, אל תבצעו פניות חדות והשתדלו שלא "להקפיץ" את הרכב עם תאוצות פתאומיות.

כך תחצו שלוליות

אם נתקלתם באמצע הדרך בשלולית גדולה, אף אחד לא מצפה מכם לצאת החוצה ולמדוד את עומקה. אין לכם אפשרות לעקוף אותה מהשוליים? צפו ברכב שלפניכם כיצד הוא חוצה אותה ונסו לאמוד את העומק. לאחר שחציתם אותה בהצלחה, הניחו בעדינות את הרגל לכמה שניות על דוושת הבלמים כדי שיוכלו להתייבש במהירות.

שמרו על מרחק גדול

כשהכביש רטוב מרחק הבלימה גדול יותר ולכן עליכם להיערך בהתאם ולשמור על מרחק רב יותר מהרכב שלפניכם. הטיפ הזה חשוב במיוחד לנוהגים בדרכים בין עירוניות, שרובן פקוקות בשעות העומס.

סעו לאט

כן, ממש כמו בשיר. קחו מרווח זמן גדול וצאו לדרך 20 דקות לפני השעה שתכננתם. הכבישים רטובים, כנראה שגם פקוקים, ומהירות גבוהה או אפילו רגילה על כביש רטוב חושפת אתכם לסיכונים מיותרים. לכן חשוב לקחת מנוחה טובה לפני נהיגת חורף ארוכה, לנהוג במהירות נמוכה יותר ב-20 קמ"ש לפחות ולא למהר לשום מקום.

 

צרו קשר